Parafia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Zelkach

Parafia podlega Dekanatowi Św. Krzysztofa w Giżycku.
Proboszczem od początku istnienia samodzielnej parafii jest Ks. Kanonik Stanisław Kowalski.
Wg stanu na 1 maja 1999 roku liczy 1350 katolików na 1427 mieszkańców.
Posiada Kaplicę Filialną pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Talkach.
Parafii podlegają wsie: Berkowo, Biała Giżycka, Franciszkowo, Hejbuty, Nowe Krzywe, Okragłe, Pamry, Pańska Wola, Płowce, Radzie, Ranty, Rostki, Stare Krzywe, Talki, Zelki i Zudraski.
Adres parafii: 11-536 Zelki, tel. (087) 412 07 11

             Obejrzyj większe zdjęcie Uzyskanie przez Kościół katolicki świątyni w Zelkach uwieńczyło wieloletnie starania wiernych o przejęcie obiektu. 29 marca 1970 roku decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, Wydziału do Spraw Wyznań, budynek kościoła w Zelkach oddany zostaje parafii w Starych Juchach. Miało to miejsce po opuszczeniu go przez ostatniego wyznawcę Kościoła polsko-katolickiego, który tu został osadzony po wojnie. Wierni z tych okolic nie zawsze byli w stanie uczęszczać na nabożeństwa w Starych Juchach, oddalonych od ich wsi od kilku do kilkunastu nawet kilometrów. W czasie śnieżnych zim nabożeństwa odprawiane były w Zelkach w prywatnym budynku pana Zygmunta Zaniewskiego, w tymczasowej kaplicy urządzonej za zgodą ordynariusza Diecezji Warmińskiej w Olsztynie. Na nabożeństwa te dojeżdżał ze Starych Juch kapłan wraz z organistą. Dzień Zmartwychwstania Pańskiego 1970 roku stał się wydarzeniem w Zelkach, był bowiem dniem oddania kościoła i parafii pod opiekę Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.

              Zelki w 1513 roku należały do parafii w Starych Juchach, ale proboszcz Stanisław z Orzysza próbował przygarnąć je do swojej parafii. Pierwszy kościół ewangelicki zbudowany został w 1564 roku. W latach 1591-1612 pastorem był Jan Tortyłowicz Batocki, natomiast w latach 1845-1857 Emil Stern, od roku 1857 pastor parafii w Starych Juchach. Kościół uległ zniszczeniu w 1840 roku, prawdopodobnie samoistnemu.  Obecny budynek pochodzi z lat 1843-44. Zbudowany został według projektu Fryderyka Schinkla z cegły i kamienia polnego. Pierwszy z ołtarzy znajdujących się w kościele posiadał datę 1691. Na środku tego ołtarza znajdowała się ambona. Rozwiązanie to jest rzadko spotykane w kościołach katolickich. Podczas I wojny światowej budynek doznaje uszkodzeń, które usunięto w latach 1920-1922, przy tej okazji całkowicie przebudowując kościół. Obecnie jest to kościół murowany, z wysoką wieżą krytą blachą, trzynawowy, otynkowany, kryty dachówką. Po drugiej wojnie światowej rozszabrowane zostały kościelne organy. Część piszczałek odnaleziono aż w Słupsku. Zniszczona została również instalacja elektryczna i dzwony. Z parafii Stare Juchy i okolicznych innych parafii do Zelek przydzielono dziewięć wsi: Zelki, Berkowo, Hejbuty, Nowe Krzywe, Stare Krzywe, Płowce, Białą Giżycką, Pańską Wolę, Talki i Franciszkowo, w sumie około 800 wiernych. Każdego niedzielnego popołudnia zjawiać się poczęli księża ze Starych Juch, odprawiający tu msze święte. Kościół uzyskał duszpasterza w osobie księdza Stanisława Kowalskiego. 6 czerwca 1967 roku odwiedził kaplicę w Zelkach administrator diecezji, ksiądz biskup dr Tomasz Wilczyński, udzielając przy tej okazji sakramentu bierzmowania. Parafię erygował 1 marca 1978 roku Ks. Biskup Józef Drzazga, Biskup Warmiński. Dotychczasowy wikary, ks. Stanisław Kowalski mianowany zostaje proboszczem nowo powołanej parafii i sprawuje tę funkcję do dziś.


Dawne kościoły filialne parafii St. Juchy |   | Strona główna parafii Stare Juchy |   | Stare Juchy |

Tekst i zdjęcia - Michał Kawecki