Minęło już ponad 150 lat od powstania pierwszej linii kolejowej w dawnych Prusach Wschodnich. Przy tej okazji powstała prototypowa wersja ilustrowanej historii kolei na Mazurach, Warmii, Powiślu, Ziemi Lubawskiej, Nizinie Pruskiej, Sambii i w Okręgu Kłajpedy (Memmelland). Najtrudniej jak zwykle z czasami współczesnymi - ale po tegorocznej wyprawie PTMKŻ do Obwodu Kaliningradzkiego można już przedstawić uzupełnioną prezentację z chronologicznymi układami linii kolejowych. Proszę o wszelkie uwagi, poprawki i sugestie, które pomogą w dopracowaniu szczegółów w kolejnych wersjach map.

Flash-mapki odtwarzają się automatycznie ze zmianami co 10 sekund. Do zatrzymań, ręcznego przewijania oraz zamykania można użyć menu dostępnego w prawym górnym rogu mapki. Zbliżenia-oddalenia są możliwe z wykorzystaniem menu otwierającego się po kilknięciu prawym przyciskiem myszy. Klawiszologia menu mapki na rysunku obok. Mapa jest dostosowana zasadniczo do rozdzielczości ekranu 1024x768 pixeli, otwiera się w trybie pełnoekranowym (należy mieć włączone opcje JavaScript). W przypadku trudności z zamknięciem okna zawsze można użyć niezawodnego układu z klawiatury: Alt + F4.


 

 


Jeżeli powyższy klawisz nie otwiera mapy kliknij tu i powiększ okno klawiszem F11 z klawiatury.

Źródła do map:


Powrót do strony głównej Kolej na Mazurach ||

fortyfikacje fortyfikacjefortyfikacje bunkry fortifications bunkerskolej mazury warmiaiskierki bydgoszcz wspólnota duchowa stowarzyszenie